Magazín keyboard_arrow_right Magazín keyboard_arrow_rightStart-upy vedly k revoluci v současné ..

Obrázek příspěvku: Start-upy vedly k revoluci v současné pracovní kultuře

Start-upy vedly k revoluci v současné pracovní kultuře

personaccess_time05.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye63 shlédnutí

Co start-upy změnily? Náš pohled na práci.

Celé generace si „kancelář“ představovaly jako sterilní místnost s kójemi, které jsou plné přepracovaných mužů a žen v nepohodlném pracovním oblečení. Když se naši rodiče ráno chystají do práce, ještě teď si mnozí z nás představí, že pracují v jednom z takových míst.

Slovo kancelář ve světě start-upů ale znamená něco jiného – barevné útulné místnosti, kde jsou lidé v neformálním oblečení usazeni v pohodlných křeslech s notebookem na klíně.

Rozdíl je jasný a zřejmý. Vznik těchto moderních start-upů způsobil změnu v tom, jak vnímáme svá pracoviště a kulturu práce.

Změna kultury práce

Proč dochází ke změnám? V tomto případě změna přišla jako důsledek času, kultury, pravidel a všeho, co nová, současná generace upřednostňuje oproti těm předchozím. Kultura start-upů vznikla na základě nových přesvědčení, nadějí a motivací generace pracovníků, nejen jako revoluce proti zavedeným pracovním zvyklostem. Jde o přirozený evoluční pokrok.

Generace, o které je řeč, je nejčastěji zmiňována jako mileniálové nebo generace Y. Jedinci z této generace jsou popisováni jako optimisticky ladění lidé jdoucí za svým cílem, efektivně si přizpůsobující věci kolem sebe – raději, než aby akceptovali kompromisy nebo se přizpůsobovali předchozím zajetým modelům.

To je nejvíce patrné v jejich konceptu uvolněných přátelských pracovišť s minimálním či žádným dress-codem, rekreačních zařízeních a happy hours. Je to koncept, který byli schopni realizovat v reálném světě – a úspěšně!

Aby nějaký start-upový sen došel naplnění, vyžaduje velkou dávku síly, odvahy a ochoty podstoupit riziko, se kterým do start-upu člověk vstupuje. Samozřejmě je nutné obětovat osobní čas, spánek, pohodlí a spoustu dalšího. V tomto ohledu není start-upová kultura zase tolik odlišná od pracovní kultury předešlých generací.

Pochopitelně vznikly i start-upy, které byly noční můrou. Někteří lidé vysledují svůj pomalý úpadek a stále usilují o to, aby drželi krok s měnícími se nároky rychle se měnícího světa, zatímco jiní tvrdě narazí, shoří a zemřou bolestivou smrtí a jsou brzy zapomenuti. Start-upová kultura s sebou přinesla některá skvělá PRO, pořád má ale spoustu PROTI.

Spojující prvek, který je společný téměř celé start-upové kultuře, je snaha jasně definovat hodnoty firmy a stát za nimi stejně jako za svým přesvědčením.

Nedají se vyjmenovat obecné start-upové hodnoty, ale víme, že si mileniálové cení především inovace, otevřenosti v komunikaci, rozmanitosti; a přitom očividně ignorují (možná s trochou opovržení?) dříve zavedený systém pracovní hierarchie. Nezáleží na tom, jestli jste generálním ředitelem, šťastně umyjete své nádobí v kuchyňském dřezu stejně jako všichni ostatní.

Zatím nevíme, jak dlouho tato změna v pracovních návycích bude trvat, nebo zdali je jen přechodná, to ukáže až čas. Ale pokud můžeme o této generaci něco s jistotou říct, pak to, že umí pracovat tvrdě a pařit ještě tvrději.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Playstation 4

personRedakceremove_red_eye75bookmarkPlaystation hry

Recenze Nová generace konzolí, to je období zvláštní, specifické. Musím se přiznat, že příchod Xboxu 360 a Playstation 3, jsem před těmi lety sledoval celkem z klidného zázemí a chladnou hlavou. Ponořen do hraní "must play" titulů na Playstation 2, po mém přerodu z PC scény ..

Infografika: Deset trendů, které změnily to, jak pracujeme

personRedakceremove_red_eye60bookmarkMagazín

Obrázek je lepší než tisíc slov, takže pokud se vám nechce číst, zkuste se přímo podívat na následující infografiku. Možná v ní najdete inspiraci pro vás samotné, ale třeba i pro vaši firmu. Co tedy bude mezi nejpodstatnějšími trendy v zaměstnáních v roce 2016? Práce na ..

Jak poznáte špatného zaměstnavatele

personRedakceremove_red_eye47bookmarkMagazín

Špatný zaměstnavatel může napáchat hodně škody.Během naší pracovní kariéry se můžeme setkat se skvělými zaměstnavateli, kteří nám vytvoří inspirující a příjemné pracovní prostředí. Na druhou stranu se nám lehko může stát, že budeme muset pracovat pro společnosti, ..

Příkazový řádek pokračování

personRedakceremove_red_eye86bookmarkMagazín

Tak v minulé lekci jsme se naučili kopírovat pomocí příkazového řádku. V této lekci se naučíme soubory vyjmout, to znamená, že soubor se neokopíruje, ale vlastně se přesune z původní složky do nové. Myslím si, že toto ale každý chápe a není to potřeba vysvětlovat. Takže ..

Counter-Strike 1.6 BETA : konzole

personRedakceremove_red_eye93bookmarkPlaystation hry

Zatímco ve hře samotné je novinek pomálu, interaktivní konzole vstoupila do další generace. Přinášíme bližší pohled na to, jak se integrace uživatelského rozhraní platformy Steam promítla do prostředí nejhranější akce historie. Úvodem je potřeba udělat si jasno o pojmu ..

Pokročilá nastavení Microsoft Windows 98

personRedakceremove_red_eye77languagenavodynapc.cz

Předem vás chci upozornit, že všechny úpravy provádíte na vlastní nebezpečí a i když jsou vyzkoušené nikdo vám nezaručí, že vaše Windows je snesou. Úpravy se dají rozlišit do několika základních kategorií. První a téměř bezrizikovou je úprava systému pomocí ..

Jak vypálit CD s programem Nero Burning Rom

personRedakceremove_red_eye148languagenavodynapc.cz

V dnešní době je už vypalování CD rozšířeným standardem a to zejména díky nízké ceně médií i vypalovaček. Nejlevnější disk seženete i pod deset korun a vypalovačku za tři tisíce. Dat na vypálení je také víc než dostatek, takže nic nebrání začít ve vypalovacím ..

Martincová: O chlebu s máslem nejsem. V tréninku musím hledat motivaci

personRedakceremove_red_eye129languagetenisem.cz

Jak tenistky zvládají aktuální situaci a kdy by se mohlo začít hrát? O tom i o dlouhé pauze a vlivu na finanční situaci hráčů a hráček si s českou tenistkou Terezou Martincovou povídal minulý víkend komentátor stanice O2 TV Sport Libor Basík. "Jediný co víme, že ..

Franchisové systémy v přehledu-Kochlöffel

personRedakceremove_red_eye47languageefektivnepodnikat.cz

Také „Master-Franchising“ je jednou z forem franchisingu.Tímto získává tzv. Master-franchisant, jinak také Master, od franchisora licenci pro výstavbu (a následně i provoz) franchisové sítě systému v konkrétní zemi nebo regionu. Franchisoři kteří nabízí Mater-licenci ..

Tenista Pavlásek o finančních trablech: Elektriku mi zatím nevypnuli!

personRedakceremove_red_eye168languagetenisem.cz

Superhvězdám to je šumafuk, rukou nad tím mohou mávnout i desítky grandslamových pěšáků, kteří pravidelně berou miliony. Nekonečná pauza kvůli koronaviru nikoho z nich finančně nezruinuje. On ale patří mezi tenisty, kteří už musejí v obavách počítat. Bývalý daviscupový ..