Herní příslušenství keyboard_arrow_right Herní příslušenství keyboard_arrow_rightZ čeho se skládá počítač – grafická ..

Z čeho se skládá počítač – grafická karta
Grafická karta je komponent počítače, který slouží k zobrazování obrazu na monitoru. Některé grafické karty jsou integrované (na pevno) na základní desce, ale to je jen u kancelářských a starších počítačů. Integrované grafické karty se značí IGP. Novější nebo herní počítače mají grafickou kartu většinou samostatnou. Pokud tedy není grafická karta integrovaná na základní desce připojuje se většinou pomocí PCI-Express slotu. U notebooků jsou grafické karty součástí čipsetu.
Grafická karta se dělí na
a) Paměť – Na paměť se ukládají informace, které jsou potřebné pro grafické výpočty. Integrované grafické karty používají operační paměť počítače (RAM). Samostatné grafické karty mají vlastní paměť DDR, DDR2 či DDR3 a nebo GDDR2, 3, 4 či 5. Čím vyšší číslovaní tím větší rychlost. Nejrychlejší je GDDR5, která má frekvenci 3,4GHz až 5,6GHz a propustnost 108,8 až 179,2GB za sekundu.
b) GPU (grafický procesor) je jádro grafické karty, které slouží k výpočtům. GPU zpracovává jak 2D obraz tak 3D geometrii.
c) RAMDAC – Slouží k převodu digitálního signálu. Signál se převádí na analogový nebo digitální, záleží na monitoru.
d) Firmware – Vlastně software na grafické kartě. Na něm jsou uloženy informace o grafické kartě, paměti, napětí apod.
e) Výstupy – Jde o výstupy do monitorů. Pro staré monitory analogový výstup – VGA. Pro nové monitory se používá DVI – digitální grafický výstup. V poslední době se hodně používá HDMI určený pro širokoúhlé monitory. Na grafické kartě je ještě mnoho dalších výstupů, které jsou ale nepodstatné.
Třemi největšími výrobci jsou v současné době nVidia, Intel a AMD. NVidia je asi nejznámější. Tato firma vyvíjí grafické čipsety, čipy, ale i čipy pro notebooky a další přenosná zařízení. AMD vyrábí také grafické čipy, čipsety a čipy pro přenosná zařízení. Intel vyrábí pouze integrované grafické čipy. Dalšími firmami jsou třeba ASUS, GigaByte, HP, Zotac, VIA Technologies či Matrox. Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.